Silvestrovo# je zadnja in najdaljša noč v letu, ki mora biti nekaj posebnega, saj prinaša slovo od vsega starega in upanje, da bo novo leto uspešnejše, bolj razburljivo in točno tako, kot si ga želimo. Zato se na to noč pripravljajo tudi najrazličnejša praznovanja#, ob polnoči pa se vstopi v novo leto, ko se ljudje veselijo in si voščijo dobre želje. Zanimalo je, kako praznujejo drugod po svetu, zato sva malo pobrskali po spletnih straneh in poiskali nekaj najbolj zanimivih navad.
Kolumbija:
V Kolumbiji je najdaljša noč v letu izredno zanimiva. Tam pod posteljo položijo tri krompirje:
enega olupljenega, enega neolupljenega in enega napol olupljenega.
Opolnoči izpod postelje vzamejo en krompir. Odvisno od tega, kateri krompir vzamejo, se jim nato napove, koliko denarja bodo imeli v novem letu.
Če vzamejo olupljen krompir, bodo imeli malo denarja. Če vzamejo neolupljen krompir, bodo imeli veliko denarja. Če vzamejo napol olupljen krompir, pa bodo imeli srednje denarja.
El Salvador:
V El Salvadorju, državi v Srednji Ameriki pa imajo običaj, da na silvestrovo v kozarcu razbijejo jajce in ga tam pustijo čez noč.
Drugi dan pogledajo, kakšne oblike je jajce. Oblika razpočenega jajca jim pomaga predvideti, kaj se jim bo zgodilo v novem letu.
Grčija:
V Grčiji silvestrovo imenujejo tudi dan svetega Bazilija. To je dan, ko se pri njih peče poseben sladek kruh imenovan 'vasilopita'. A to še ni vse, kot veleva star običaj, se v ta sladek kruh skrije tudi kovanec. Kruh se nato nareže na rezine, kdor dobi rezino kruha s kovancem, ga v novem letu čaka posebna sreča.
Španija: V Španiji je tradicija, da se na silvestrovo, 12 sekund do polnoči, zleze pod mizo in se tam poje 12 grozdov. Vsak grozd je namenjen za en mesec v letu in naj bi prinašal srečo. To pomeni, da kdor se drži te tradicije, bo imel 12 mesecev sreče.
Filipini:
Podobna tradicija je tudi na Filipinih, kjer na silvestrovo prav tako pojedo 12 okroglih sadežev. Okroglo sadje naj bi jih spominjalo na kovance in jim predstavljalo bogastvo. Verjamejo, da jim bo to prineslo denar v novem letu. Poleg tega se oblečejo še v oblačila s pikami, saj verjamejo, da jim bo to prineslo obilje.
Tajska: Na Tajskem se na silvestrovo polivajo z vodo, saj razumejo polivanje z vodo kot spoštovanje druge osebe. Verjamejo, da tako iz človeka odstranijo nesrečo in slabo energijo oziroma sperejo slabe stvari.
Puerto Rico: V Puerto Ricu verjamejo, da čiščenje hiše na silvestrovo očisti tudi slabe duhove. Na ta dan zato očistijo svoje domove in skozi okna zlivajo čebre vode. Ta obred naj bi jim prinesel boljše možnosti za prihajajoče leto.
Južna Afrika: Vsekakor zanimiva pa je novoletna tradicija v Južni Afriki. Tam so se odločili, da na ta dan mečejo skozi okno celo pohištvo. Verjamejo, da če odvržejo neuporabne predmete skozi okno, da tako odvržejo vse staro in slabo. To jim vpija upanje na nov čas in prihodnost.
Danska: Zelo podobno je tudi na Danskem, kjer pred vhodnimi vrati postavijo kup počenih in razbitih posod. Za to priložnost uporabijo stare krožnike in posode, ki jih zmečejo v vrata.
Dejanje simbolizira prijateljstvo in bratstvo – število razbite posode pa prikazuje število prijateljev. Kdor ima prvega januarja pred vrati največji kup polomljene posode, bo imel največ zvestih prijateljev.
Ekvador: Domačini v Ekvadorju na primer vsako leto na silvestrovo izdelajo strašila iz slame in lesa, ki smo jih nekoč lahko zasledili na naših poljih. Ob polnoči jih nato zažgejo, njihov zažig pa naj bi sežgal tudi nesrečo in nezaželene dogodke prejšnjega leta.
Mehika: Mehičani pa verujejo, da so povezani z dušami njihovih dragih preminulih in da se z njimi lahko tudi pogovarjajo. Silvestrovo je tako za njih idealno za prošnje in prenašanje sporočil z duhovi oziroma onostranstvom.
Irska:
Samska dekleta na Irskem nestrpno pričakujejo silvestrovo, saj si takrat pod vzglavnik položijo liste bele omele, kar naj bi v njihovo življenje pripeljalo kvalitetnega partnerja. Irci verjamejo, da ta običaj hkrati tudi preganja nesrečo.
Brazilija:
Brazilija na Silvestrovo je v znamenju čolnov, napolnjenih z nakitom in cvetjem. To je dan, ko se duhovnice oblečejo v modro in belo, z obredi pa slavijo boginjo vode Yemanji. Pripravijo tudi žrtveni čoln, ki ga napolnijo z nakitom, svečami in cvetjem s plaže Ria de Janeira, ki ga potisnejo v ocean. S tem naj bi jim prinesel zdravje, bogastvo in srečo.
Kitajska:
Novo leto pa svojevrstno pričakujejo tudi Kitajci, ki silvestrovo sicer praznujejo konec januarja. Na ta dan vsa vhodna vrata obarvajo v rdečo, saj ta barva na Kitajskem simbolizira srečo in veselje. Skrijejo tudi vse nože, da se nihče ne poreže, saj lahko to dejansko zmanjša srečo in veselje celotne družine v prihajajočem letu.
Peru: Vsi avanturisti v Peruju pa si želijo za novo leto predvsem čim več potovanj. V ta namen si na silvestrovo ob polnoči nadenejo prazen nahrbtnik in tečejo nekaj krogov okrog hiše. To naj bi jim v nahrbtnik prineslo obilico potovanj in avantur v novem letu.
Napisali:
Živa Robas in Julija Slak
Comments